Снимки
Биологични видове
Троглоксени: да
Троглофили: да
Троглобионти: да
Защитени биологични видове: н.д.
Новоткрити биологични видове: н.д.
Намерени биологични видове: Установени 11 вида безгръбначни животни
Бележки относно застрашеността на биологичните видове:
Описание на достъпа
Карангил –
с. Широко поле *Община Кърджали –
Кърджалийска област –
Местност: Карангил –
Крумовградски карстов район № 413-
Рило-Родопска област –
G P S – E 25, 272538 N 41, 375423 – WGS84
Рег.№ 131 *Код № 413003 *НМВ 344м.
Обща дължина 490м. *Денивелация +15м.
История на откриването:
Първият етаж е картиран от Борис Колев. Първият и откритите втори и трети етажи са докартирани на 12/06/1986 г от М. Гумаров, Г. Сидеров, Я. Христов, Р. Попов по време на експедиция “Широко поле-86”. Описание по Минчо Гумаров. По пода на галерията има разпилян керамичен материал от времето на ранната бронзова епоха (проф. Ст. Михайлов, Ив. Балкански – 1982г). Възможна е хипотезата, че ІІІ етаж през този период е ползван от племето, живяло в близост до пещерата, за съхраняване на млечни и други хранителни продукти. Но тъй като не е възможно съдовете да са носени от І етаж, се предполага съществуването на друг вход. При внимателно търсене отвън откриват вдлъбнатина, водеща директно до ІІІ етаж, използван от траките. До входа на пещерата е открита колективна монетна находка от римските императори Септимий Север и Гордиан III, която в момента се намира в Историческия музей на Кърджали. Пещерата не е защитена. Посещава се често от иманяри, като изкопите от дейността им могат да бъдат видяни почти навсякъде във вътрешността й.
Местонахождение:
Намира се под средновековната крепост “Хасар” в малко варовиково масивче на северния склон на вр. Хисар (Моняк), на 100м над голяма чешма с корита, на 15 минути пеша от центъра на с. Широко поле.
Описание на пещерата:
Има 2 входа един над друг, с източно изложение. Входът е вертикален и сравнително тесен. Недалеч от него е най-голямата зала на пещерата. Тя е била дъно на подземно езеро, но при строежа на близката чешма водата се е просмукала и сега дъното е сухо. До втория етаж се стига след преодоляването с помощта на въже или стълба на 10-метров комин. На 120м от входа е голямата зала. Тя е била дъно на подземно езеро, на при строежа на близката чешма водата се просмуква и изчезва. Интерес представляват трите ѝ етажа. Галерията до края на първия етаж по пода на галерията има паднали скални блокове, които затрудняват проникването. До втория етаж се стига след преодоляването на 10 метров комин с помощта на въже или стълба. Скални отломки, прилепно гуано и пръст запълват пода. Сухо е и топло. Има опасност от каменопади и свличания. През петметров тесен комин се преминава от втория на третия етаж. Третия етаж влажен и с постоянна температура. По стените и тавана има драперии (завеси), сталактити и сталагмити. Пещерата е в пласт от много меки варовици, има на доста места отвори нагоре към почвения слой и регулярно се затрупват някои проходими (преди) места. В момента има много свлякла се пръст, която е затрупала прохода в дясно след входа и трябва да се копае доста. Останал е достъпен само прохода направо след входа. Там в галерията има второ ниво, което не е трудно да се достигне, защото има „изчегъртани“ стъпки във варовика, но като цяло това е една сравнително малка част от пещерата – достъпната дължина е около 50-60 метра при денивелация +5м. (Димитър Георгиев – 25/05/2006)
Фауна: Установени са 11 вида безгръбначни животни. В пещерата живеят
два вида подковоноси прилепи, големи нощници и дългокрили прилепи.
Не е екипирана за ТЕВ.
До втория етаж се стига след преодоляването с помощта на въже или стълба за 10-метров комин. Има опасност от каменопади и свличания.
Отвеси: да
Необходим алпийски инвентар: да
Необходимо въже: да
Стълба: да
Друга специална екипировка: не
Налична стационарна екипировка: не
Брой сифони: 1
Специфични особености: Развита на три нива, разклонена