Снимки
Биологични видове
Троглоксени: н.д.
Троглофили: н.д.
Троглобионти: н.д.
Защитени биологични видове: н.д.
Новоткрити биологични видове: н.д.
Намерени биологични видове:
Бележки относно застрашеността на биологичните видове:
История на изследванията
Първото и проучване е през 1963 г. от СПК „Академик“ София под ръководството на Хр. Делчев с участието на П. Берон и П. Трантеев. В последствие входът на пропастта е бил взривен защото местното население е изхвърляло умрелите си животни в него.
До 1981 г. е била недостъпна. През същата година в рамките на експедиция на Градската секция по пещерно дело при ГС на БТС -София, входа на пропастта е разчистен. Картирана от екип софийски пещерняци под ръкодството на Никола Ланджев „Еделвайс“ София. Установява се дълбочина -86 м при дължина на галерията 46м. След това са правени безуспешни опити за продължение чрез разкопаване.
През 2009 г „Под ръба“ Церово продължават известната част с нови 50 м отвес. Достигайки дънното, Цветан Костурков установя наличието на въздушно течение от разширена в последствие странична пукнатина. През нея К. Георгиев, Ц. Костурков и К. Еленков проникват в широк отвес с елипсовидно сечение с приблизителна дълбочина 50м. Прекартирана на 31/10-01/11/2009г от И. Петров, П. Ганева, Т. Кръстева, М. Янев, К. Георгиев, Бл. Цветкова, К. Любенов, М. Христова – сборна група.
В последните години ПК „Под ръба“ Церово работи усилено с помощта на много приятели от другите клубове и до 10/2019 г. са изследвани 13115 м галерии с 542 м денивелация.
До 21.03.2024 г са картирани 23297 метра и денивелация 561 метра. Има много странични разклонения, кооито още не са картирани.
Актуални данни можете да прочетете на сайта на ПК Под ръбъ
https://pod-rb.eu/%d0%ba%d0%be%d0%bb%d0%ba%d0%b8%d0%bd%d0%b0-%d0%b4%d1%83%d0%bf%d0%ba%d0%b0/
Описание на достъпа
Отвеси: да
Необходим алпийски инвентар: да
Необходимо въже: да
Стълба: не
Друга специална екипировка: не
Налична стационарна екипировка: не
Брой сифони: 0
Специфични особености: Екипирана за ТЕВ. Входен отвес -40 м.
Техническо описание
Първи отвес, 40м – Подвеждане с въжето от скала пред входа. Основно и дублиращо закрепване на анкери високо на отсрещната стена. На 4м надолу У-закрепване на спитове в началото на стеснението. На 10м надолу анкер на “дясната стена” (гледано от подвеждането в началото към входа). На 10м спит на дясната стена на нивото на заклещен камък преди разширяването на отвеса, от там следва камбана.
Втори отвес, 7м – Започва със стеснение веднага в единия край на залата под първия отвес. Дублиращо закрепване с въжето или дълга примка на голям камък. Основно на спит под камъка. Може да се екипира с едно въже с първи отвес.
Трети отвес, 20м – Започва на няколко метра от края на втори отвес. Основно и дублиращо на спитове на лявата стена, гледайки към отвеса. Следва стръмен наклон. На 5м анкер на същата стена. На 6-7м спит на същата стена, следва 8м до дъното. Може да се екипира с едно въже с втори отвес.
Четвърти отвес, 40м – Достига се след промушване през стеснение на дъното на залата. Началото му е в тясна галерия. Подвеждане на анкер в дясно. У-закрепване на два анкера в началото на отвеса. На 7-8м се достига площадка. Под нея в дясно основно и дублиращо на спитове. От там следва 30м камбана до дъното.
* Всички анкери са 8мм
Необходим инвентар:
1ви отвес – 55м въже, 6 планки, 6 карабинера
2ри отвес – 9м въже, 1 планка, 2 карабинера, 1 примка
3ти отвес – 25м въже, 4 планки, 4 карабинера
4ти отвес – 53м въже, 5 планки, 5 карабинера
Общо инвентар: въже 55 + 9 + 25 + 53м, 16 планки, 17 карабинера, 1 примка
Първи и втори отвес могат да се екипират с общо 65м въже.
Първи, втори и трети с общо 95м въже.
Автор: Владимир, 2011