Биологични видове
Троглоксени: н.д.
Троглофили: н.д.
Троглобионти: н.д.
Защитени биологични видове: н.д.
Новоткрити биологични видове: н.д.
Намерени биологични видове:
Бележки относно застрашеността на биологичните видове:
Описание на достъпа
Лещака | *Езерото –
гр. Котел *Сливенска област –
Местност Злостен (Арпалъка)-
Котленски карстов район № 217-
Старопланинска област –
Рег.№ 1331 *Код № 217069 НМВ 845м.-
Обща дължина 39м. *Денивелация -24м.-
История на откриването:
Картирал Никола Велинов – ПК“Академик“ гр. София, 1966г. Прекартирана на 23/05/1977г. от К. Солаков, М. Райчев, П. Станчев от ПК“Злостен“ гр. Котел. Името *Езерото* е дадено от първите изследователи поради факта, че на 15-ия метър е имало сифонно езеро.
Местонахождение:
Намира се в местността Злостен (Арпалъка)в Котленския Балкан, на 154м северно(азимут 32)от известната понорна пещера „Субаттъ“. За ориентир служат две характерни лешникови дървета, които са на разстояние 6-7м едно от друго. Първото се подминава и под второто се намира входа. Самият отвор е заобиколен от дървета и лешникови храсти. Входът е на дъното на неголям валог и има размери 3х2м. Развита в мастрихтски варовици, изграждащи южното бедро на Котленската антиклинала.
Описание на пещерата:
Два канала водят в дълбочина до 7 метра, откъдето между неголями каменниблокове можело да се стигне до 7м отвес, който завършвал с воден сифон с обща денивелация -15 м. Впоследствие езерото е пресъхнало и се е отворила 18м. кална и низходяща галерийка, която завършва с праг -4, 50м. дълбок. На дъното на прага, който е покрит с лепкава глина в западна посока се оформя малка възходяща галерийка, която постъпено се стеснява и завършва със стеснение. Почти по цялото протежение на пещерата дъното е покрито с нанос от пръст и глина, с изключение на участъка на бившия сифон, където се намира дребен чакъл. Образувания се срещат само в крайната зала група сталактити. Описание 2 – Входната галерия е низходяща, като преминава в диаклазна цепка. По дъното има рохкава пръст и щума. Следва праг +2м, след което галерията се стеснява и преминава в тесняк. Следва малка зала и отвес от 8м, върху който има сложена греда, удобна за връзване на стълба. От дясната странана залата на 1м от пода има удобен скален издатък и системата може да се изнесе чрез стоманена примка. В крайните части има група сталактити. В долната част на отвеса дъното е покрито с камъни и пръст. Следва малка низходяща галерийка, която след 3м завършва с воден сифон. Предполага се, че пещерата има връзка с пропастната пещера „Субатть“. (Мариана Петрова, П. Пенчев) Да се внимава – всички хватки и стъпки са силно изветрели и РОНЛИВИ!!!
Пропастта не е екипирана за ТЕВ.
Отвеси: да
Необходим алпийски инвентар: да
Необходимо въже: да
Стълба: не
Друга специална екипировка: не
Налична стационарна екипировка: не
Брой сифони: 1
Специфични особености: Не e екипирана за ТЕВ