Голяма Гарваница

  • Други имена
    Голям Гарванец ,Вранница -
  • Дължина
    275 m.
  • Дълбочина
    50 m.
  • Положителна денивелация
    0 m.
  • Надморска височина
    360 m.
  • Ерозионен базис
    0 m.
  • Година на откриване
  • Карстов район
  • Морфология
  • Степен на водност
  • Статут на защита
  • Община
  • Населена място/местност
  • Снимки

    Биологични видове

    Троглоксени: н.д.
    Троглофили: н.д.
    Троглобионти: н.д.
    Защитени биологични видове: н.д.
    Новоткрити биологични видове: н.д.
    Намерени биологични видове:
    Бележки относно застрашеността на биологичните видове:

    Описание на достъпа

    Голяма Гарваница* / *Вранница*

    с. Горско Сливово *обл. Ловешка *Община Летница

    Местност *Гарваница*

    GPS – E 25, 025270 N 43, 124280 – WGS84

    Деветашки карстов район № 212 –

    Старопланинска област –

    Рег.№ 108 *Код № 212005

    Дължина 273 м. *Денивелация -50 м.

    Надморската височина на входа е 377 м.

    Пещерата е проучена и картирана за първи път от Г. Янчев и С. Пенчев през 1966г по време на Републиканска пещерна експедиция. През 1980-те години по инициатива на П. Петров и П. Стефанов от Географския институт на БАН, пещерняците от клуб “Витен” при туристическо дружество “Р. Мазалат” -Севлиево монтират съоръжения от метални стълби и площадки, които правят входния отвес достъпен за туристи. Същевременно входът на пещерата бива ограден и на дъното ѝ се изгражда стационар за комплексни карстоложки изследвания.

    Местонахождение:

    Пропастта *Голяма Гарваница* се намира на 1, 2км СЗ от с. Горско Сливово, в СИ периферия на Деветашкото плато. Според районирането на карстовите райони в България/по Вл. Попов/попада в Деветашкия пещерен район № 212, който е ограничен от север и запад от долината на р. Осъм, а на юг завършва със скални венци или стръмни склонове на моноклинални ридове. Наклонените на север-северозапад аптски ургонски варовици изграждат типично, слабо наклонено на север и запад обширна моноклинала, т. н. Деветашко плато. Входът на пропастта е в близост до шосето с. Горско Сливово – с. Кърпачево. Ако се пътува от с. Кърпачево, в дясно от пътя се забелязват сграда на варница и каменна кариера. Има път, които тръгва към варницата и на първото разклонение се хваща в ляво към най-близкия въртоп – с елипсовидна форма и размери 34х17м.

    Описание на пещерата:

    Входът е внушителен. До дъното се слиза по метални стълби, правени 1990г и все още в сравнително добро състояние. Кладенеца е със същата форма и размери на отвора и дълбочина 34м. Дъното му е каменисто. В югоизточната част има къса галерия, завършваща с езерен сифон. В северозападна посока води наклонена галерия с ширина 17м и височина, достигаща 15м, която постепенно намалява. На 35-тия си метър галерията прераства в зала с размери 35х45х6м. В североизточната си част залата постепенно се стеснява и снижава, за да премине в галерия, която след около 30м започва да се разширява и да увеличава височината си. Следва зала с крушовидна форма и размери: дължина 60м, ширина до 30м и височина до 19м. Подът по хода на галериите е покрит с мощни глинести наслаги, ръбести камъни и отделни каменни блокове. Пещерата завършва с кален сифон от чакъл и глина. Пещерата е бедна на образувания. При снеготопенe и проливни дъждове от езерния сифон на дъното на входния кладенец идва значително количество вода, което преминава по пещерните галерии и се губи в крайната зала.

    Екипиране за ТЕВ:

    Намира се на около километър от селото, Входа е внушителен. До дъното се слиза по метални стълби. Те са правени 1990 г. и все още са в сравнително добро състояние.

    Отвеси: да
    Необходим алпийски инвентар: да
    Необходимо въже: да
    Стълба: не
    Друга специална екипировка: не
    Налична стационарна екипировка: не
    Брой сифони: 3
    Специфични особености: Не e екипирана ТЕВ.Входен отвес – 45м .