Снимки
Биологични видове
Zepthyphantes rhodopensis
Троглоксени: н.д.
Троглофили: н.д.
Троглобионти: н.д.
Защитени биологични видове: н.д.
Новоткрити биологични видове: н.д.
Намерени биологични видове:
Бележки относно застрашеността на биологичните видове:
История на откриването
Бай Цане, хижаря на х. Бъндерица 1970 г., заедно с негов приятел гръмват цепката в която се излива пещерата и се обажда на пещерняците от СПК Академик София.
На 5.11.1970 г. група от 5 човека отиват да проверят информацията и П.Делчев успява да се навре в цепката и да открие продължението на пещерата. Преминават по водата първия 10 м. водопад и достигат до втори водопад, от където започва каньона. Поради липса на време и оборудване – водата е само 1 градус и без хидрокостюми не може да се продължи.
За 8 декември се организира втора добре организирана експедиция и се преминава 3 водопад (-10 м.) и се достига четвърти водопад.
На 20 февруари се организира трета експедиция, в чест на 3 март, по време на която се прави опит за отбиване на водата от четвърти водопад, която е над 30 литра и за първи път в България се пробва изнасяне на точка на окачване с помощта на анкери „Спит“, на които се окачва стълбата за проникване. Водопада се оказва 42 м., като се достига до сифон на кота -125 м.
Извършва се и картировка на пещерата вътре и по повърхността. Пуска се и флуоресцеин, който за съжаление не можа да се хване. В последствие се разбра, че пещерата се развива под разлома на Бъндеришка река и вероятно водата излиза на извора Глазне.
Описание на достъпа
Разположена е на югозапад от гр. Банско, на левия бряг на река Бъндерица, точно под старата хижа. Тя е една от най-дълбоките проучени пропастни пещери в Пирин с -125 м денивелация и дължина 243 м.
Входът и е на нивото на реката. Тя се развива на кръстовището на разлома на р. Бъндерица и голямата лавина от вр. Тодорка. Образувана е на контактната зона между гранитите и протерозойските мрамори. По цялото протежение на пещерата тече подземна река с дебит 25 л/сек., която дренира от р. Бъндерица, образуващи един каньон и 4 водопада, от които последният е 42 метра.
Има синтрови образувания, повлеци и ребра по стените, синтровиезера по площадките, дендрити и др. Различно оцветени мрамори я правят особено красива, а подземната река с нейните водопади я правят трудно проходима.
Отвеси: да
Необходим алпийски инвентар: да
Необходимо въже: да
Стълба: не
Друга специална екипировка: да
Налична стационарна екипировка: не
Брой сифони: 1
Специфични особености: Каскадна, екипирана на ТЕВ