Снимки
Биологични видове
Троглоксени: н.д.
Троглофили: н.д.
Троглобионти: н.д.
Защитени биологични видове: н.д.
Новоткрити биологични видове: н.д.
Намерени биологични видове:
Бележки относно застрашеността на биологичните видове:
Описание на достъпа
Триъгълната пещера № 135а –
с. Лютиброд *ж. п. гара Черепиш –
Община Мездра *Врачанска област –
Местност: Заграде –
Врачански карстов район № 203-
Старопланинска област –
G P S E:- N: WGS84
Рег.№ 1733 *Код № 203268
Обща дължина 32м. *Денивелация +3м.
Изследвана и картирана от Ирен Илиева от СПК „Академик“ гр. София през 1976г. Прекартирана от А. Жалов и 3. Илиев на 02/05/2003г по време на регионална експедеция„Черепиш 2003″ организирана от ПК „Стрешеро“ гр. Враца. Наименована въз основа на характерния триъгълен профил на основната галерия. Мащаб 1: 100.
Местонахождение:
Пещерата се намира С-СИ от гара Черепиш, на левия географски бряг на р. Искър в местността Заград, И-ЮИ от вр. Кулин камък. Най-лесения начин за локализирането ѝ е от изходен пункт гара Черепиш. Тръгва се по жп. линията в посока Лютиброд. Непосредствено преди достигането на жп. тунела се поема по пътеката вдясно. В последствие се върви по брега на реката, докато се достигне скален ръб, който препречва пътят ни. Продължава се нагоре покрай лявата стена на ръба като последовaтeлно се преминава покрай пещери с №№ 1732, 4777, 4776. След достигането на последната пещера се поема надолу покрай венеца, преминава се покрай пещера маркирана с № 1734 и не след дълго отново се продължава нагоре покрай скалата за да се достигне входът на Триъгълната пещера № 1733.
Описание на пещерата:
Входът се разкрива в левия край на плитка ниша. Той има триъгълна форма и размери широчина при основата 6м и максимална височина 7м. От него тръгват две почти перпендикулярни една на друга галерии. Напред галерията има дължина 15. 6м. На 12м. от входа има праг с височина от 1м., образуван от голям каменен блок. Първоначално, тя е със ширина 3м., но постепенно се стеснява до около 0. 7м, а в последствие, към края на пещерата се разширява до 1. 5м. Средната височина по хода на това разклонение е 2м. На 6. 5м от входа, в лявата стена на галерията се разкрива малък отвор, който въвежда в къса и разклонена в края си галерийка с обща дължина около 7м. В раклонението няма образувания, по стените има следи от мразово изветряне, подът е покрит с глина и дребни ръбести камъни. Лявото разлонение е с дължина около 9м. До началото на галерията се стига чрез изкачване по блокаж. Следва широка до 1м и висока около 0. 7м галерия, настлана с ръбести камъни. На тавана в края на галерията има малък отвор, през който навлиза дневна светлина. Общата дължина на пещерата е 32, 1м. Денивелация + 3. 30 м.
Отвеси: не
Необходим алпийски инвентар: не
Необходимо въже: не
Стълба: не
Друга специална екипировка: не
Налична стационарна екипировка: не
Брой сифони: 0
Специфични особености: едноетажна,разклонена