Ямките

  • Други имена
    Ямката
  • Дължина
    358 m.
  • Дълбочина
    66 m.
  • Положителна денивелация
    0 m.
  • Надморска височина
    871 m.
  • Ерозионен базис
    0 m.
  • Година на откриване
  • Карстов район
  • Морфология
  • Степен на водност
  • Статут на защита
  • Община
  • Населена място/местност
  • Снимки

    Биологични видове

    Троглоксени: н.д.
    Троглофили: н.д.
    Троглобионти: н.д.
    Защитени биологични видове: н.д.
    Новоткрити биологични видове: н.д.
    Намерени биологични видове:
    Бележки относно застрашеността на биологичните видове:

    Геоморфоложко описание

    Ямката. (Ямките). с. Раянци. м. Конски връх. Трекляно-Земенски пещерен район 302. рег № 3331. Районен №: 302001. №195. дължина (358м), денивелация (-66м).

    Описание:

    Пропастта има два входа, които са на дъната на въртопи. По-големият от тях – северният – е с диаметър около 15 m и дълбочина 16 m, а по-малкият (югозападният) е с диаметър 3, 4 m и има същата дълбочина. След спускане през входните пропасти се достига широко, каменисто дъно. От югоизточната му част следва сложен лабиринт от хоризонтални и наклонени галерии, вертикални прагове и разположени една под друга зали, най-голямата от които е с размери 28х8х9 m. Подът на пещерата по хода на галериите е настлан с глина и ръбест чакъл, като на отделни места се наблюдават срутища, блокажи и отделни гравитачни блокове. От вторичните карстови форми се наблюдават отделни групи от цевични сталактити, сталагмити и сталактони, завеси, дендрити и коралити, които в повечето случаи са изсъхнали.

    История на проучването

    Пещерата е проучена за пръв път през 1976 г. от пещерния клуб при ОС на БТС-Перник. През февруари 1981 г. е картирана от М. Методиев, Р. Методиев и В. Мирчев от ПК ”Рудничар” при едноименното туристическо дружество в Перник. През 1994 г. е проучена и картирана отново от И. Иванов, В. Мустаков и К. Данаилов от ПК ”Хеликтит”- София. През 1999 г. пещерняци от ПК ”Искър”-София правят описание на местонахождението на пропастта (Описание по В. Мустаков и И. Тачев)

    Описание на достъпа

    № 3331 Я М К И Т Е

    с. Раянци Пернишка област

    Местонахождение

    Пропастта се намира в землището на мах. Голяма ливада (или Грамадарци), разположена на около 2 км след с. Раянци по пътя към с. Трекляно. Непосред- ствено след табелата „Община Трекляно“ вдясно от шосето има отклонение, което слиза до р. Треклянска и я пресича по дървен мост. След моста има широка по- ляна, чешма с три чучура и една-две къщи. Входът на пропастта е високо под билото на хълма над тях, право нагоре по реброто. Най-удобният подход е да се продължи по черния път към махалата. По него след 150-200 м се достига разклон вляво нагоре. Дотук може да се достигне с лека кола. От разклона се тръгва наляво по черния път, който след около 200 м преваля реброто на хълма. Вляво от пътя има ел. стълбове. Веднага след превалянето на реброто се тръгва вдясно право нагоре по него. Пътека няма, върви се през поляни и ниски храсти, впоследствие по-нагоре се навлиза в дъбова гора, която от тази страна се пресича бързо и се излиза на гола поляна на ската, осеяна с кари. На около 70-80 м от долния край на поляната, леко вляво, се забелязва големият въртоп на пропастта. Входът е светъл въртоп с диаметър около 15 м и дълбочина 16-20 м. Югозападно от него има втори, по-малък въртоп с отвор, който също води в пропастта. Входът е маркиран с номера на пещерата.

    Времето за достигане на пропастта от черния път за махалата е около 30 мин. Разстоянието е приблизително 1000-1200 м, денивелацията е около 120 м.

    Поляната с карите се забелязва още от шосето за с. Трекляно, а също и от дървения мост с поляната и чешмата.

    Засечен азимут: – от дървения мост на р. Треклянска към входа на пропастта: 312ё

    љ„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„Џ “ БФС 3331 ОД Описание на достъпа “ ѓ„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„‚„„„„„„„„„„„„„„„„„„„” “Пещера: ЯМКИТЕ “Класиф.№ “ ѓ„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„Ѓ„„„„„„„„„„„„„„„„„„„” “Синоними: “ ѓ„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„‚„„„„„„„„„„„„„„„„„„„‚„„„„„„„„„„„„„„„„„„„” “Селище: мах. Грамадарци, с. Раянци“Общ. Трекляно “Обл. Пернишка “ ѓ„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„—„„„„„„„„„„„„„„„„„„„—„„„„„„„„„„„„„„„„„„„” “Съставил: Иво Тачев “П. К. „Искър“ “Град: София “ ѓ„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„—„„„„„„„„„„„„„„„„„„„—„„„„„„„„„‚„„„„„„„„„” “Експедиция: „МОЕРПА“ “Подпис: “ Лист № “Вс. листа“ “Дата: 13. 06. 1999 г. “ “ 1 “ 1 “ Ђ„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„Ѓ„„„„„„„„„„„„„„„„„„„Ѓ„„„„„„„„„Ѓ„„„„„„„„„™ Формат А4

    Отвеси: да
    Необходим алпийски инвентар: да
    Необходимо въже: да
    Стълба: не
    Друга специална екипировка: не
    Налична стационарна екипировка: не
    Брой сифони: 0
    Специфични особености: С два входа,които са на дъната на въртопи

    Карта

  • Картировач(и)
  • Дата