Биологични видове
Троглоксени: н.д.
Троглофили: н.д.
Троглобионти: н.д.
Защитени биологични видове: н.д.
Новоткрити биологични видове: н.д.
Намерени биологични видове:
Бележки относно застрашеността на биологичните видове:
Описание на достъпа
Топлица | *№ 17,*Пещера № 148 –
с. Лютиброд *ж. п. гара Черепиш –
Община Мездра *Врачанска област –
Местност: Ключни дол –
Врачански карстов район № 203-
Старопланинска област –
G P S – E – N – WGS84
Рег.№ 1674 *Код № 203228
Обща дължина 135м. *НМВ 580м
Денивелация 10м.(-2м, 8м)
Преданието разказва, че тук се е крил Софроний Врачански. Местните жители са я нарекли „Топлица“ (т. е. „Топлата“), защото през зимата температурата на въздуха тук се запазва сравнително висока – около +11градуса. Прекартирана на 12/05/1977г от Здравко Илиев, П. Недков, П. Господинов, В. Вълчев – РПЕ 1977г.
Местонахождение:
Намира се на 3км североизточно от гара Черепиш на десния склон на Ключни дол, на 330м над нивото на р. Искър и също спада към най-високо разположените пещери. От ж. п. гара Черепиш се тръгва по трасето на ж. п. линията посока ж. п. гара Лютиброд, пресича се моста над р. Искър и преди ж. п. тунел № 19 отдясно се отделя тясна, всечена в скалата пътечка която слиза на I-ва заливна тераса. Слиза се около 50 метра по нея и се свива вляво и се изкачва по големия сипей. След 10-15 мин. се достига до превала между вр. Буката и Кулин камък. Продължава се по пътечката докъто се изкачи билото. Траверсира се вдясно, посока Ключни дол докато се провиди съседния рид – Равна крещ и входа на малката пещера Кофата. Тръгва се право надолу, точно срещу превалчето Долните уши. Слизането е без пътека между храсталаци и рядка гора /свинак/. Входът се открива трудно, тъй като е разположен в свинака, на около 30-35 метра от дъното на Ключни дол. Ориенитир е ореховото дърво, растящо досами входа, който е със северно изложение. Пещерата е развита в карбонатната мантия на Згориградската антиклинала, изградена от средно и горнотриаски, юрски и кредни-оргонски варовици. Височина над МЕБ 330м.
Описание на пещерата:
Входът е подобен на фурна и има ширина 5м при височина 1м. От него веднага се попада в голяма продълговата зала наклонена навътре с размери – дължина 40 метра, широчина 25. и височиа на свода средно 10м. По пода има дебели наслаги от камъни и земя. Забелязва се обилно капене на вода. Срещат се и образувания – сталактити, завеси, ребра, но жестоко изпочупени. След залата започват няколко метра криволичещи галерии. Забелязани са около десетина прилепа.
Отвеси: не
Необходим алпийски инвентар: не
Необходимо въже: не
Стълба: не
Друга специална екипировка: не
Налична стационарна екипировка: не
Брой сифони: 0
Специфични особености: едноетажна,разклонена