Снимки
Биологични видове
Троглоксени: н.д.
Троглофили: н.д.
Троглобионти: н.д.
Защитени биологични видове: н.д.
Новоткрити биологични видове: н.д.
Намерени биологични видове:
Бележки относно застрашеността на биологичните видове:
Описание на достъпа
Описание на пропастната пещера *Погрез* с. Тепава, обл. Ловешка, Местност *Погрез* Деветашки район, Старопланинска област № 212027 Дължина 342м Денивелация -10м Рег.№ 2241
Местонахождение: След билото от с. Брестово за с. Тепава по черен път в дясно до навес със слама. Входът на пропастта се намира след 500м до края на черния път разположен на дъното на въртоп със диаметър 60-70м. Според районирането на карста в България /по Вл. Попов/попада в Деветашки карстов район № 212. Той е ограничен от север и запад от долината на р. Осъм, а на юг завършва със ска- лни венци или стръмни склонове на моноклинални ридове. Наклонени- те на север-северозапад аптски ургонски варовици изграждат типи- чна, слабо наклонена на севери запад обширна моноклинала, известна с името Деветашко плато. Входовете са два отвесни по 2 и 5 метра, разположени на 10м един от друг по оста север-юг. Влиза се през северния отвес, като пещерата остава вляво. Оборудване желателно със стълба. След лека галерия се стига до сифона, източен с бент. След около 15м първата рекичка се влива във втора(вътрешна реки- чка), която е с по-голям дебит от първата. По течението на водата се достига веднага до езерото на т. нар. долен вътрешен сифон, който е дълбок 1-1, 5м и дълъг около 15м. Срещу течението на вътрешната рекичка се върви по покрита с дълбок нанос от фин пясък и тиня галерия. На места потокът е издълбал легло в наноса, другаде водата покрива цялото дъно на галерията. Галерията е много ниска на места таванът е на не повече от 40 см он нивото на водата. След около 170 м се достига до разширение, където започва езерото на горния вътрешен сифон.
През 1976 г от п. к.*Урвич*гр. София са проучени двата вертикални входа и галерията по течението на подземната рекичка до първия сифон (около 100м от входа).
През 1980 год. при експедиция на СПК „Академик“ гр. София пещерняците Георги Марков, Александър Стрезов, Марио Стоянов и други правят бент, пресушава се сифона и се продължава до сегашния край (сифона).
Отвеси: не
Необходим алпийски инвентар: не
Необходимо въже: не
Стълба: не
Друга специална екипировка: да
Налична стационарна екипировка: не
Брой сифони: 3
Специфични особености: Едноетажна, разклонена с два входа