Снимки
Биологични видове
Троглоксени: н.д.
Троглофили: н.д.
Троглобионти: н.д.
Защитени биологични видове: н.д.
Новоткрити биологични видове: н.д.
Намерени биологични видове:
Бележки относно застрашеността на биологичните видове:
Описание на достъпа
Цинговска пещера –
гр. Дряново *Квартал Цинга –
Габровска област –
Местност: Дряновски манастир –
Стражанско-Дебелдялски карстов район № 214
Старопланинска област –
G P S – E 25, 254003 N 42, 571056 – WGS84
Рег.№ 2463 *Код № 214078 *НМВ 426м.
Обща дължина 87м. *Денивелация 0м.
Картирана на 13/05/1989г по време на провеждане курс за картиране от Д. Дойчева ПК „Кристал“гр. София, Й. Йорданов и Детелина Петкова от СПК „Академик“ гр. София.
Местонахождение:
Намира се при гр. Дряново, на около 500-550м северозападно от х. Бачо Киро. До пещерата се отива по маркирана пътека, която води началото си непосредствено зад хижата и излиза в края на тунела на шосето Габрово-Дряново. На около 250-300м от тунела по посока гр. Дряново се тръгва право нагоре по левия скат на масива, който е обрасъл с нискостеблена растителност (свинак). Достига се до скалния венец. Входът на пещерата е разположен на 6м височина от основата му. Образувана в в Страженската синклинална гънка, която е изградена от апт-ургонски варовици.
Описание на пещерата:
Входът е с форма на изкривена елипса, с ширина при основата 2. 8м и височина на свода 3. 6м, със североизточно изложение. Пещерата е едноетажна, с едно малко разклонение, влажна. Подът е застлан с пръст и ръбест чакъл. След 30-ия метър пещерата се стеснява и разширява, като завършва с блокаж от скална маса и пръст. В перспектива може да бъде разкопан. Наблюдават се следните образувания – наченки на леопардова кожа, пещерно мляко, сталагмити. Общата дължина на пещерата е 87м, по централна ос 80м.
Отвеси: не
Необходим алпийски инвентар: не
Необходимо въже: не
Стълба: не
Друга специална екипировка: не
Налична стационарна екипировка: не
Брой сифони: 0
Специфични особености: едноетажна, разклонена