Снимки
Биологични видове
Троглоксени: н.д.
Троглофили: н.д.
Троглобионти: н.д.
Защитени биологични видове: н.д.
Новоткрити биологични видове: н.д.
Намерени биологични видове:
Бележки относно застрашеността на биологичните видове:
Описание на достъпа
Местонахождение и достъп:
Входът, на пещерата се разкрива в южната част на циркуса “Бански суходол” във високата част над циркусното възвишение, в един от улеите спускащи се почти отвесно от „Кончето” Пещерата отстои на около 4-6 часа път от гр. Банско и на около 1 час път от лагера в циркуса, разположен на 2300 м.н.в. Според класификацията на пещерните райони в България (по В. Попов) тя попада във Вихренско-Синанишки пещерен район № 402, Вихренски пещерен подрайон.
От лагера се тръгва в южна посока. Пътеката е маркирана с каменни пирамидки. Тя се изкачва с постоянен наклон по посока големия снежник във високата част на циркуса. Покрай пътеката се забелязват големи негативни форми (въртопи). След като се достигне в близост до снежника (той варира различно през годините) и наклона стане по-малък (почти равно) в дясно се забелязва голям и дълбок въртоп. От него се тръгва в западна посока. Върви се по билото на стръмно възвишение на границата с клека. Достига се до заравнение в близост до подножието на кулата под вр. Кутело 2.
От това място се траверсира в югоизточна посока голямата негативна форма в подножието на склона под „Кончето”. Целта е да се достигне най-югоизточното подножие на масива. Там ясно си личи наклонен улей, който представлява вероятно разломна цепнатина. Изкачването до пещерата става по нея. Трябва да се внимава защото е доста стръмна и на места придвижването става чрез откатерване. Входа на пещерата се намира малко над средната част на улея високо над циркуса в основата на висока скала, част от запазния склон на връх Кутело 2. За ориентир може да се използва и номерацията, която е написана с червена боя на входа и GPS координатите от базата данни на ГКПБ.
Описание на пещерата
Входът на пещерата се разкрива в основата на скален рид- част от западния масив на вр. Кутело 2. Той има размери; ширина 4.70 м и височина 1.90 м. Има форма на полуелипса и северозападно изложение. От него в дълбочина се отделя праг с дълбочина 2.40 м. За преодоляването му е нужно въже или стълба. Попада се в обширна зала с огромен блокаж по дъното и. Нейните размери са; дължина 13 м, ширина 4 м и височина 3 м. Под прага се забелязва и малка снежна пряспа. Пода изцяло е покрит с огромни камъни, вероятно следствие на интензивно мразово изветряне. Първоначално залата слиза низходящо но след едно снижаване на тавана тя става възходяща. Посоката и на развитие е в южна посока. В крайната и част има непреодолимо стеснение от което се усеща въздушно течение. Пещерата е студена и влажна, липсват вторични пещерни образувания. Да се внимава при проникване има опасност от срутване на каменни блокове от свода!!! Нейната обща дължина е 24.20 м при денивелация от 6.70 м, -4.90 м, + 1.80 м.
Необходим инвентар:
За проникване е необходим следния инвентар: въже 10 м или 5 м стълба, ексцентрици или скални клинове 2 бр. карабинери 2 бр.
Техническо описание:
Основното и дублиращото закрепване се организират на скални клинове или ексцентрици в цепки на скалата в близост до входа. За по-лесно проникване може да се ползва пещерна стълба или въже. Прага след входа е в камбана и трябва да се внимава. Да не се правят опити за слизане без осигуровка. Да се внимава, има опасност от падащи камъни и срутвания!!!
История на проучването:
Пещерата е открита по време на експедиция „Бански суходол” 2003 от полския пещерняк Arthur Novak от клуб „Gavra”. Пещерата е преоткрита по време на експедиция „Бански суходол” 2009 от Боян Шанов СПК „Академик” София по сведения на К. Стоичков ПК „Хеликтит” София. Тя е изследвана от П. Бакалов и С. Гошев от СПК „Академик” София и картирана на 27.08.2010 г от М. Хаджитодоров ПК „Хеликтит” София и С. Гошев СПК „Академик” София.
Отвеси: да
Необходим алпийски инвентар: да
Необходимо въже: не
Стълба: да
Друга специална екипировка: не
Налична стационарна екипировка: не
Брой сифони: 0
Специфични особености: Едноетажна, разклонена