Снимки
Биологични видове
Троглоксени: н.д.
Троглофили: н.д.
Троглобионти: н.д.
Защитени биологични видове: н.д.
Новоткрити биологични видове: н.д.
Намерени биологични видове:
Бележки относно застрашеността на биологичните видове:
Описание на достъпа
Пещера на живо изгорените –
Синоним: Светилището, Селището № 1
с. Ъглен Община Луковит Ловешка област
Местност: Селището
Драганово-Бежановски район № 208
Старопланинска област
G P S – E 24, 195333 N 43, 125526 – WGS84
Рег.№ 1075 Код № 208012
Дължина 57м. Денивелация -15м.
Височина над МЕБ 10м. НМВ 223м.
Името си носи от факта, че през 1877г в нея са намерили смъртта си над 130 души, от които 20 деца. Потърсили убежище в пещерата от развилнялата се турска сган, селяните от древното селище „Иглен“ биват предадени. Турците товарят от околните ниви снопи жито, намокрят ги в реката, преграждат входа на пещерата с тях и ги подпалват. Малцина от укрилите се селяни са се измъкнали през комин, водещ към повърхността – останалите се задушават от проникналия в пещерата дим от снопите. Картирана на 29/04/1972г от Хр. Цветков от „Иван Вазов“ София. Прекартирана 1978г от Т. Троански и Б. Гарев от „Рафаил Попов“ Плевен.
Местонахождение:
Намира се на 2 км североизточно от с. Ъглен в местността Селището (Иванчовски чукар), на десния бряг на р. Вит, на около 50м от №1076 „Кварцовата пещера“. След като се достигнат кошарите под Узуновският чукар, ниско долу под скалите има карстов извор, а от него до пещерата водят стълби от обработен камък. Входа се намира в подножието на скалния венец, под паметника от дялан камък, който се вижда отдалеч. Според районирането на карста в България /по Вл. Попов/ попада в Драганово-Бежанския пещерен район № 208 разположен в северната част на Средния Предбалкан, между реките Вит и Осъм. Дебелите до 90м, наклонени на запад- северозапад мастрихтски варовици, изграждат мантията на обширната Луковитска синклинала и на малките брахиантиклинали – Ъгленската, Беглежката и Садовската.
Описание на пещерата:
Едноетажна, разклонена, без образувания. Пещерата се състои от две части – лявата галерия е по-голяма, започва с голям вход и постепенно се снишава и стеснява, за да завърши след около 30м, като края е затлачен със пръст и глина. Според възрастните хора пещерата продължава още няколко стотин метра. Малко преди края се намира една малка зала, в която на свода ѝ се отваря 13 метров комин, който извежда на повърхността. Подът на галерията е застлан с пръст и глина. Другата галерия се намира в дясно от входа. По стълби, които водят нагоре, се стига до нея. Цялата е осветена от страничен отвор и от отвор на свода, а в дъното има малък тесен излаз. Дължината е около 30 метра.
Отвеси: не
Необходим алпийски инвентар: не
Необходимо въже: не
Стълба: не
Друга специална екипировка: не
Налична стационарна екипировка: не
Брой сифони: 0
Специфични особености: едноетажна,разклонена