Снимки
Биологични видове
Троглоксени: н.д.
Троглофили: н.д.
Троглобионти: н.д.
Защитени биологични видове: н.д.
Новоткрити биологични видове: н.д.
Намерени биологични видове:
Бележки относно застрашеността на биологичните видове:
Описание на достъпа
Пепелянката
БФСп № 1289
№ 303007 Голобърдско-Боснешки район, Средногорско-Тракийска
Населено място с. Боснек Код на ЕКАТТЕ 5760 Община Перник Област Пернишка област G P S 2311417142293469 – WGS84 Статус В национален парк (резерват) Охраняван
Характеристики Вид Пещера Суха Многоетажна, Разклонена Скала – Варовик, Образувания.
Данни
Обща дължина 320м Денивелация -10м, Площ, Обем, НМВ Няма данни, Няма данни, 992м Карта
Картирали Георги Марков Експедиция Клубна експедиция Клуб „Академик“ София Година 1978 Мащаб 1: 600
Прекартирали К. Токев ? Последна карта 1978 г.
История на откриването
Открита е от група пещерняци от СПК ”Академик” през октомври 1977 г. Входа на пещерата е затворен. Проникването става само с разрешение и под наблюдение на БФСп.
Местонахождение
Намира се на 2км източно от с. Боснек в склона на вр. Голяма могила, на 20м над шосето, при големия завой на р. Струма.
Описание на пещерата
Първоначално на повърхността се виждаше малка цепка. При разбиването ѝ намерихме в нея една пепелянка. Това ни даде идеята как да наречеме пещерата. Разширихме входа, колкото да се промуши човек. Веднага след него следва праг от 1, 5 м. и се попада в наклонена зала, със сталактити по тавана. В най-низката част на залата има малка дупка в пода, през която има слухова връзка с долния етаж. Пещерата се развива в западна посока, като се продължава в горния край на залата. Следва суха, широка галерия. На няколко места тя се свързва с долния етаж, който е по-тесен от горния. Той се разделя на още няколко нива, като максималната отдалеченост от входа е 150м, при обща дължина 320 м. Переспективен за продължение е долния етаж. Пещерата е сравнително суха, като има само няколко езерца, в близост до входа. Подът е покрит с фин пясък и глина, а в привходните части има чакъл, валуни, пръст и по-големи гравитачни камъни. „Пепелянката” е придобила популярност със заличката, завършваща горния етаж. Самия горен етаж до там е беден на образувания и стигайки края му се спираме пред каменната приказка, силно контрастираща с изминатия път. Многобройни сталагмити, сталактити и сталактони, отрупани с арагонитови кристали с дължина на иглите до няколко сантиметра ни препречват пътя. Подът, стените и тавана също бяха покрити с нежни кристали. В лявата част, в началото на залата се извиват като корали големи хеликтити. За съжаление груби крака са стъпкали част от украсата по пода, нечии ръце са са изпотрошили много от образуванията, които сега се търкалят на пода или събират прах в библиотеката на някой сноб. По-незасегнат от вандалщината е долния етаж. Там на места стените са покрити от по-дребен иглест арагонит.
Отвеси: не
Необходим алпийски инвентар: не
Необходимо въже: не
Стълба: не
Друга специална екипировка: не
Налична стационарна екипировка: не
Брой сифони: 0
Специфични особености: Едноетажана, разклонена