Снимки
Биологични видове
Троглоксени: н.д.
Троглофили: н.д.
Троглобионти: н.д.
Защитени биологични видове: н.д.
Новоткрити биологични видове: н.д.
Намерени биологични видове:
Бележки относно застрашеността на биологичните видове:
Описание на достъпа
Новата пещера № 103 –
с. Лютиброд *ж. п. гара Черепиш –
Община Мездра *Врачанска област –
Местност: Подравнището –
Врачански карстов район № 203-
Старопланинска област –
G P S-E: 23, 354610 N: 43, 055340-WGS84
Рег.№ 3268 *Код № 203477 *НМВ 565м.
Дължина 69м. *Денивелация 15м.(-9м, 6м)
История на откриването
През 1961г местен жител забелязал, че около сегашния вход, който тогава не съществувал, снегът се топи винаги по-рано, отколкото наоколо. Причината за това се оказал топлият въздух, излизащ от една дълбока пукнатина. След като тя била разширена с взрив, пред смаяните очи па селяните се открил истински подземен дворец на красотата. Изследвана и картирана 1969г. от Найден Попов и Панайот Нейковски СПК „Академик“ гр. София. Прекартирана 1995г. от Ина Барова Спелеосдружение „МоЕрПа“ гр. София
Местонахождение:
Намира се до гара Черепиш в горния край на левия склон на Козлодер падина, в северния край на Стагата – една от най-високо разположените пещери в района. От пещера Дупница рег.№ 1148 се продължава по пътечката, следваща извивките на скалния венец до достигане до превала. Входът на пещера „Новата“ се намира вляво от превала /азимут 263*/на 165м. сред група дървета. Той е с ЮИ изложение.
Описание на пещерата:
Промушвайки се през тесния вход, човек попада в горния край на продълговата и наклонена зала. От тавана се спускат хиляди цевични сталактити с дължина 40-60 см и от техните краища продължава да капе вода. По пода в лявата част на залата върху синтровата кора се издигат групи сталагмити. Сталактони и малки завеси са оформили до дясната стена множество „сепарета“. По пода се вият преградите на синтровите езерца и кристалчетата им блещукат в светлината на фенерите. В ниския край на залата се е образувала почти кръгла равна площадка, застлана с глина и камъни. За жалост днес от първоначалната красота на Новата е останало сравнително малко, тъй като доста посетители са показали своето варварство, чупейки безогледно и крехките цевички, и масивните сталактони. И въпреки това в тази пещера любознателният турист е можел да види (вече не може!) цялата гама на вторичните карстови образувания.
Отвеси: не
Необходим алпийски инвентар: не
Необходимо въже: не
Стълба: не
Друга специална екипировка: не
Налична стационарна екипировка: не
Брой сифони: 0
Специфични особености: едноетажна,неразклонена