Надежда

  • Други имена
    S-20, Оградите
  • Дължина
    15 m.
  • Дълбочина
    97 m.
  • Положителна денивелация
    0 m.
  • Надморска височина
    235 m.
  • Ерозионен базис
    100 m.
  • Година на откриване
  • Карстов район
  • Морфология
  • Степен на водност
  • Статут на защита
  • Община
  • Населена място/местност
  • Снимки

    Биологични видове

    Троглоксени: н.д.
    Троглофили: н.д.
    Троглобионти: н.д.
    Защитени биологични видове: н.д.
    Новоткрити биологични видове: н.д.
    Намерени биологични видове:
    Бележки относно застрашеността на биологичните видове:

    Описание на достъпа

    Отвеси: да
    Необходим алпийски инвентар: да
    Необходимо въже: да
    Стълба: не
    Друга специална екипировка: не
    Налична стационарна екипировка: не
    Брой сифони: 2
    Специфични особености: Екипирана за ТЕВ

    Техническо описание

    Техническо описание на пропаст

    Оградите* / „Надежда; S 20“

    с. Карлуково Област Ловешка

    Община Луковит

    Каменополско-Карлуковски район

    Старопланинска област № 206

    Местност *Глигоре ; Оградите*

    G P S E 24, 03`12, 2„ N 43, 11`25, 4„

    Рег.№ 4254 *Код: 206-324 *НМВ 235m

    Дължина 15m *Денивелация -97m

    За екипиране на пропастта е необходимo 100м въже, 10 карабинера, 5 метални примки, 5 профилни планки и 2 клемu. Поради това, че въртопа е много стръмен, необходимо е да се направи около 10м хоризонтален парапет от самото му начало, като въжето се фиксира на дърво. Основното закрепване се намира на скалния надвес – два ролплъга/спит/, забити хоризонтално един спрямо друг /за предпочитане е да се пренабият /Следва отвес 18м, който от 6-ти – 7-ми метър преминава в камбана, завършваща на удобна площадка. В долната му част е забит ролплъг, дублиран със скален клин намиращ се над него. Следва наклонена галерия /около 50 града/, по която се слиза на класика около 4-5 метра/за осигуровка се прави парапет до долната страна на галерията, където отдясно на посоката на движение има удобна цепка, в която се поставя клема/. Следва 50м отвес. В самото му начало в дясно на стената има голяма стабилна халка, която се обвързва с метална примка – тя служи за основно закрепване. След 3м въжето започва да трие и се извършва отклонение на клема № 3/въженцето на клемата се прекарва през малка, но забележима халка/. На 5м има прехвърляне на забит ролпъг от дясната страна с планка, след това се слиза по въжето около 4-5 м в близост до скалата, откъдето се излиза на тавана на залата там са забити 2 спита, но единият е несигурен. Препоръчва се основното закрепване да се извърши с примка за една халка над клиновете и да се дублира с един спит. На 4-5 м от площадката под отвеса има силно изнасяне полуляво, полуназад, където с пандюл се достига до лявата отвесна стена на цепнатината, където има забит ролплъгов клин, който е дублиран за следващия отвес. Заставайки с лице към същата стена, отдясно зад ръба, малко надолу/около 1м/ се намира основния ролплъг, от който отвес около 7-8м, като се изнася вляво по ръба на скалата. Там има забит ролплъг, на който се слага удължител, следва 15м отвес и се слиза на площадка от блокаж, под която се чува шум от течаща вода. Слизайки от отвеса, вдясно от площадката има прокопан сифон от който се слиза в малка зала. Следва слизане в кладенец, дълбок около 3м, на дъното на който има отвор. Поглеждайки през него се вижда поток на около 1, 50м, ограничен от полусифони.

    S 20 (Надежда), с. Карлуково*

    /Техническо описание:/ Входен отвес – подвеждане на дървeта. У закрепване на 2 спита. Р 20 метра Втори отвес- подвеждане на чучка, основно и дублиращо на спит и скална халка. У- закрепване на 2 спита на 2-3 метра по- ниско. Отклонител на спит на 3 метра по-ниско. Междинно на 30 метра по- ниско на образувание. Междинно на скална халка на 10 метра по-ниско. Междинно на спит на 2-3 по-ниско.

    Необходим инвентар: 1х25 м, 1х80 м въже, 4-6 примки, 7-9 планки, 7-15 карабинера.

    По свода и стените няма следи от окарстяване. Пещерата е суха, едноетажна, разклонена, леко низходяща с обща дължина 41м. На 4м от входа галерията преминава в обширна зала с височина на свода 8м и диаметър 13м. Подът в средната част на залата е покрит с остри, шилести камъни, а останалата част със суха глина. В западната част на залата има три разклонения, които няколко метра след началото си се стесняват в дълги и непроходими канали. На северната стена на залата има четири разклонения, които са с диаметър около 40см отвори и също непроходими. В пещерата има много стари и нови кости от птици, вероятно донесени от лисици. На няколко места по пода има следи от прилепно гуано.

    Описал:…. /Ат. Спасов/

    Карта

  • Картировач(и)
  • Дата