Биологични видове
Троглоксени: н.д.
Троглофили: н.д.
Троглобионти: н.д.
Защитени биологични видове: н.д.
Новоткрити биологични видове: н.д.
Намерени биологични видове:
Бележки относно застрашеността на биологичните видове:
Описание на достъпа
БФСп № 2490
№ 105210 Източнодобруджански район, Дунавска равнина Местност Сааръ баир (ловдж. хижа)
Населено място с. Войново Код на ЕКАТТЕ 11990 Община Кайнарджа Област Силистренска област G P S 27234366 43580413 – WGS84
Пещера с наклон до 45%, Суха, Разклонена, Проходна, Скала – Варовик, Диаклазна
Данни: Обща дължина 252м Денивелация 16м (-3м, 13м) Площ, Обем, НМВ Няма данни, Няма данни, 54м Карта
Намира се на около 3 км от с. Войново по шосето за г. Алфатар на около 150 м. преди разклона за с. Богорово в ляво се намира изостанала каменна кариера. Покрай кариерата започва добре утъпкан черен път. В дясно от пътя има зелена гора от тополки. След около 130 м. пътя се разклонява в ляво. От това разклонение започва скален венец с променлива величина. Пещерата се намира в началото на венеца. Входовете от едно до пет се виждат добре от пътя. Най-голям е вход № 2. Пред него има малка площадка покрита с пръст и бурени. Влизайки в пещерата след първите 2-3 м. в ляво и дясно следват две галерии, които имат връзка съответно с вход №1 и вход №3. Продължаваме направо. Минаваме покрай иманярски изкоп и стигаме до голяма зала. В центъра иманярите са се постарали да увеличат дълбочината и този път с взрив. Интересното за тази зала е, че представлява еди своеобразен кръстопът (разположени почти на около 90 градуса една от друга галерии). По интересната в ляво (т.3 до т.37), която в последната отсечка има скален мост над който има скална площадка. От нея се вижда изход към повърхността (вх.8) и отвес около 4м. осъществяващ връзка с галерия отбелязана (т.18 до т.19). В дясно от голямата зала следва друга отбелязана с (т.3 до т.7), която извежда отново навън (към вход №4 и косвено към вход №5). За всички споменати до тук галерии е характерно, че са сухи, без изключение са засегнати от мразово изветряне, лесно достъпни. Поради многото сравнително големи входове (особено №6 и №7) разположени точно над голямата зала в тях цари полумрак и осветление може да не се използва. Има следи от животни, на няколко места намерихме червеи, стоножки, комари. Подовете им са покрити със суха пръст и пепел.
От Голямата зала продължавайки направо по галерия означена с т.18 до т.20 се отива към влажната част на пещерата. Тук (на картата е отбелязано) се срещат често комини, галериите са по-тесни, особено в отсечката т.22 до т.29. ПОдът е покрит с лепкава глина, което допълнително затруднява движението в пещерата.
Част от стените на галерията (т.33 до т.34) са калцирани. Това са единствените вторични карстови образувания в пещерата.
Разглеждайки плана на пещерата прави впечатление разположението на отделните галерии (в две взаимно перпендикулярни равнини). Това ни дава информация за развилите се преди много години тектонични процеси в тази част на България.
Картирали Д. Димитров, М. Маринов, Тодор Тодоров Клубна експедиция Клуб „Симеон Дичев“ Вълчи дол Година 1978 Мащаб 1: 200
Последна карта 1978г.
История на откриването Картирана от Д. Димитров, М. Маринов, Тодор Тодоров от „Симеон Дичев“ Вълчи дол през 1978г.
Местонахождение Няма данни
Описание на пещерата Раклонена лабиринтна многовходова пещера, суха, без образувания.
Екипиране за ТЕВ Няма данни
Отвеси: да
Необходим алпийски инвентар: да
Необходимо въже: да
Стълба: не
Друга специална екипировка: не
Налична стационарна екипировка: не
Брой сифони: 0
Специфични особености: Развита на две нива, с девет входа