Снимки
Биологични видове
Троглоксени: н.д.
Троглофили: н.д.
Троглобионти: н.д.
Защитени биологични видове: н.д.
Новоткрити биологични видове: н.д.
Намерени биологични видове: единични екземпляри прилепи от вида Малък подковонос
Бележки относно застрашеността на биологичните видове:
Описание на достъпа
„Кирковата дупка“ или „Кир Тодоровата дупка“
Тя се намира в долината на р. Клокотница /Банска/ в местността Кайряка, югоизточно от „Светилище на нимфите и Афродита“, с. Каснаково. Районът около входа е с рядка храстова растителност.
Пещерата е образувана в ситнозърнести мраморизирани варовици с триаска възраст /геоложки период от историята на земята, който започва преди около 250 милиона години и завършва преди около 200 милиона години/. Входът й е отвесен, с елепсовидна форма, размери 0,30 х 0,60 м. Конфигурацията й представлява тясна галерия с малки странични отклонения. Дъното й е равно, с чакъл – остатъци от старото корито на подземен поток. Освен прилепи, подслон тук намират и змии, предимно смоци.
Каснаковци разказват, че те са пазителите на пещерата. Името й пък било дадено в ХХ в., когато тук в продължение на дни се криело болно момче на име Кирко.
Легендата свързва „Кир Тодоровата дупка“ с битката при Клокотница – 9 март 1230 г. Тя се състояла недалеч от пещерата между българската войска, водена от цар Иван Асен II, и войската на епирския владетел Теодор Комнин. Българите напълно разгромяват Епирската империя. В опита си да избяга Теодор Комнин решил да се скрие тук. Конят му бил толкова уморен от галопа, че когато стигнал до пещерата тропнал силно с крак и подковата му останала отбелязана в скалата. Според преданието именно тук на това място го залавят и българските войски. За това пещерата от векове наред носи името „Кир Тодорова дупка“. Исторически данни за това обаче няма. Изворите разказват, че в плен освен него попада и цялото му семейство. Иван Асен II освободил войска му. Един изключително човеколюбив жест, който направил огромно впечатление на тогавашния свят.
Изготвил:
Н. Кръстева-Аврамова, уредник
зав. отдел „Археология“
ИМ Димитровград
Отвеси: да
Необходим алпийски инвентар: да
Необходимо въже: да
Стълба: не
Друга специална екипировка: не
Налична стационарна екипировка: не
Брой сифони: 0
Специфични особености: Не e екипирана ТЕВ