Биологични видове
Троглоксени: н.д.
Троглофили: н.д.
Троглобионти: н.д.
Защитени биологични видове: н.д.
Новоткрити биологични видове: н.д.
Намерени биологични видове:
Бележки относно застрашеността на биологичните видове:
Описание на достъпа
Хайдук дупка | *№ 123 –
с. Христо Даново *Община Карлово *Пловдивска област –
Местност: Хайдук чешма – скалата Рогачев камък –
Горновитско-Черноосъмски карстов район № 210 –
Старопланинска област –
Площ 38 кв. м. *Обем 49 куб. м.
Рег.№ 3070 *Код № 210062 *НМВ 1735м.
Обща дължина 31м. *Денивелация -17м.
История на откриването.
Изследвана и картотекирана на 20/09/1980г. от Зд. Матеев, Г. Русев и В. Папазов от по време на клубна експедиция организирана от СПК“Академик“ гр. Пловдив.
Местонахождение:
Изходен пункт с. Христо Даново. Тръгва се по пътя за х. Козя стена, който минава през Коджа дере /горски път/. Последният пункт на трупчийската въжена линия се намира в подножието на вр. Козя стена/НВ 1670м/ в местността Жълтата /Калната/ локва. Минавайки покрай пункта се изкачваме на билото и се тръгва на запад в посока р. Вежен/НВ 2198м/. Изкачва се седловината „Баба връх“ за около 20 мин. и от там се спускаме до паметника на Петко Дичев – отстоящ на 10 мин. път, разпложен на кръстопът. На запад пътеката за Козя стена, на север за х. Хайдушка песен, на изток за прохода Троян-Кърнаре. Тръгваме по пътя за х. Козя стена, разположена в местността Хайдук чешма. След около 260м се свива в дясно и се изкачваме на скалата Рогачев камък. Тук сред каменни блокове са разположени входовете на четири пещери – „Рогачева дупка“,“Мечата дупка“,“Еленина дупка“ и „Хайдук дупка“.
Описание на пещерата:
Пещерата е пропастна, проходна, неразклонена, суха. Развита по диаклазна цепка. Подът е застлан с нестабилни каменни блокове и наноси от пръст. Съществува опасност от падащи камъни и свличания. Няма образувания, трудно проходима. Алпийски инвентар не е необходим.
Отвеси: да
Необходим алпийски инвентар: да
Необходимо въже: да
Стълба: не
Друга специална екипировка: не
Налична стационарна екипировка: не
Брой сифони: 0
Специфични особености: Проходна,неразклонена,блокажна