Снимки
Биологични видове
Троглоксени: н.д.
Троглофили: н.д.
Троглобионти: н.д.
Защитени биологични видове: н.д.
Новоткрити биологични видове: н.д.
Намерени биологични видове:
Бележки относно застрашеността на биологичните видове:
Геоморфоложко описание
Голямата темнота |*Ямката –
с. Дреново *Махала Стефановци –
Община Костинброд *Софийска област –
Местност Равнището –
Безденски район № 205 –
Старопланинска област –
Рег.№ 142 *Код № 205015 *НМВ 910м.
Обща дължина 2100м. *Денивелация -106м.
Името на пещерата е дадено от изследователите. Въртопът е набелязан през лятото на 1992 г. от софийските пещерняци М. Златкова, Зд. Илиев, В. Шекерджиева – Спелеосдружение „МОЕРПА“ гр. София. След десетина-петнайсет дни изкопна работа и укрепяване на стените на 16 януари 1994 г. се влиза в пещерата след разкопаване на входните 30м. Изследването и картировката продължават до края на 1995г. Освен картиро- вачите в откриването и изследването на пещерата участват Стоян Петков, Иво Тачев, Вера и Пешко Колеви, Д. Паунов, Т. Иванова, Мила Паспаланова, Ева Филипова, Юлиян Филипов, Д. Узунов, Андрей Дражев и др. Все още има некартирани части срещу течението на реката, а наскоро Мария Златкова и Стоян Петков са открили още 200м нови галерии.
Местонахождение:
Пещера в триаски варовици и доломити на 35км от София до с. Дреново, на 300м западно от махала Стефановци в местността Раздолци.
Описание на пещерата:
Триъгълният вход на пещерата не е в дъното на въртопа „Ямката”, а на склона му, на +6м. Укрепен е с дървета и е началото на разклонена двуетажна пещера. Първите 30м са тесни, защото са изцяло разчиствани. Ключов пасаж на пещерата е труден тесняк, с дължина около 8м, наречен „А4“, на 18м от входа. Навътре пещерата е много разнообразна – блокажи, реки, зали, с красиви образувания, водопад, сифон. Горен етаж, дълъг 350м и много красив, който отново се свързва с реката. След около стотина метра нов плътен сифон, с дълбочина 3м и това е краят на пещерата. След тесняка „А4“ има праг -5м. следва малка заличка, в която се появява поточе и малко след това има разклон. Пътя продължава в ляво и надолу през серия от тесняци, наречени „А4”. Горе остават още 50м галерии, завършва- щи в зала с блокаж. След тесняка „А4” има праг -5м и започва стръмно про- виране надолу през блокажа, докато се слезе пак на потока. Тук той е увели- чил дебита си двойно. Надолу галерията е широка и удобна за проникване. На места има горни нива, по които се минава. На около 120м има само едно стеснение, последвано от праг -4м. След 300м се достига водослива на нашия поток с река, идваща от ляво. Нагоре срещу течението и след 50м тя се появя- ва от грифон. Освен нея има и друг малък приток, който се влива там. Срещу течението му сме продължили около 200м, като в тази част изследването и картировката не е довършена.
Голямата река идва от пещерата „Раздолци”, която се явява основен водосбор на района. Надолу след водослива галерията става висока и широка. Във височина се отварят красиви горни етажи, по които идват малки притоци. Достига се отвес -6м, който се слиза в ляво на камина. След 50м е първия полусифон. Лягаме във водата и го пропълзяваме. Надолу галерията е пак широка и висока. След 150м е втория полусифон. Той се заобикаля от дясно по горен етаж и се слиза отново на реката. Още 150м и сме пред сифона на дъното. До тук дълбочината е -106м, а дължината на картираните галерии 2, 100м. С флуоресцеинов опит сме доказали, че реката излиза на извора „Воровитец” под мах. Въртопо. Изворът е каптиран за с. Завидовци. Мария Златкова – „МОЕРПА“ Сф !!! ВНИМАНИЕ: Към края на 2002г „стария вход“ се беше срутил. Група пещерняци разкопа входа, като е нужно късо въже, за да може удобно да се слезе и излезе при денивелация 4-5м.
Описание на достъпа
Отвеси: не
Необходим алпийски инвентар: не
Необходимо въже: не
Стълба: не
Друга специална екипировка: не
Налична стационарна екипировка: не
Брой сифони: 2
Специфични особености: Двуетажна,разклонена