Биологични видове
Троглоксени: н.д.
Троглофили: н.д.
Троглобионти: н.д.
Защитени биологични видове: н.д.
Новоткрити биологични видове: н.д.
Намерени биологични видове:
Бележки относно застрашеността на биологичните видове:
Описание на достъпа
Фисек |*Пещера № 1
с. Черенча *Община Шумен *Шуменска област –
Местност: Фисек –
Шуменски пещерен район № 107 –
Дунавска равнина –
G P S – E – N – WGS84
Рег.№ 2142 *Код № 107027 *НМВ 430м.
Обща дължина 78м. *Денивелация -6м.
История на откриването:
Между селата Черенча и Буховци се издига интересен планински масив, има кръгла форма и е отделен от останалата планинска верига. Този масив се нарича „Фисек“. Има добре очертани четири върха, като най-високият е на кота 500. 5 м н. в. От север и от запад скатовете на масива се мият от р. Пакоша. На теснината между Фисек и с. Буховци е построена стената на микроязовир, който носи името на масива. В пещерата се работи от иманяри. В изкопаният от тях изкоп се намират фрагменти от керамика. Намирани са стари бронзови монети. Изследвана е през 1977г от А. Спасов – ПК „Мадарски конник“ гр. Шумен. Мащаб 1: 200
Местонахождение:
Пещерата се намира в землището на с. Черенча. На 500м от селото, по асфалтовия път за Шумен се отделя черен коларски път, който минава покрай голяма полска чешма, пресича дола и води до развъдника за фазани. От там до гората в северна посока има 500м. Входът на пещерата се намира сред гората на около 1. 4км от началото ѝ – до него води добре очертана горска пътечка.
Описание на пещерата:
Пещерата започва с вертикална цепка -4м. Стига се до дъно от черна хумусна глина и от тук се разделя на две разклонения с противоположни посоки. Едната посока е северозапад, а другата – югоизток. Пещерата е суха, диаклазна с обща дължина 78м.
Отвеси: да
Необходим алпийски инвентар: да
Необходимо въже: не
Стълба: да
Друга специална екипировка: не
Налична стационарна екипировка: не
Брой сифони: 0
Специфични особености: едноетажна,разклонена