Биологични видове
Троглоксени: н.д.
Троглофили: н.д.
Троглобионти: н.д.
Защитени биологични видове: н.д.
Новоткрити биологични видове: н.д.
Намерени биологични видове:
Бележки относно застрашеността на биологичните видове:
Описание на достъпа
Байов комин | *Баьов кумин –
Местност: Кирковото –
Врачанска област –
Каменополско-Карлуковски район № 206 –
Старопланинска област –
G P S – E 23, 530020 N 43, 151910 – WGS84
Рег.№ 2452 *Код № 206140 * НМВ 428м.
Обща дължина 2197м. *Денивелация +6м.
Открита по сведения на местното население през 1968г от ПК „Веслец“ гр. Враца, изцяло изследвана в периода до 1977г и картирана от К. Кърлов, С. Дянков, Г. Чакалски и К. Генадиев.
Местонахождение:
Пещера на 2. 5км западно от с. Драшан, между селата Драшан и Вировско, в южното подножие на хълма Кирковото в източната част на рида Веслец. Образувана в горнокредни варовици с маастрихтска възраст.
Описание на пещерата:
Хоризонтална, разклонена, постоянно водна пещера с източно-североизточно развитие на галериите. Странично удължен профил на галериите при средни размери на напречното сечение: ширина 4, 6м, височина 1, 4м и min-max респективно 1, 4-8м и 0, 4-2, 8м. Има синтрови образувания. Входът се намира в края на сляпа долина и сезонно поема водите от нейния водосбор. Основното водно количество идва от ляво разклонение на 70м от входа. Водите на реката се дренират от Драшанската изворна пещера
Описание 2:/Тихомир Тихолов *29. 06. 2009 *Спелеоклуб“Веслец“ гр. Враца/
На проведената Експедиция „Драшан2009″ Спелеоклуб“Веслец“ осъществи две прониквания в пещерата „Байов комин“ бяха снети JPS координатите на пещерата . Пещерата е хоризонтална водна на много места тавана е нисък покрит с множество цевични сталактити , което затруднява движението за да се пазят образуванията. Входа е класически понор, в края на задънен дол . Пещерата е отдалечена от селото и трудна за намиране без водач, което е запазило красотата и. Има много пълзене във вода върху речни камъни и валуни. За достигане на дъното, където се намират зали с множество образувания е необходимо на няколко пъти да се минава през втори етаж на пещерата който е сух. Водата от пещерата преминава в Драшанската пещера, част от водите на Водната пропаст влизат в Байов комин.!!! Внимание при много обилни валежи има вероятност за затапване на входа с вода!!! входа е тесняк дълък 20 метра.
Отвеси: не
Необходим алпийски инвентар: не
Необходимо въже: не
Стълба: не
Друга специална екипировка: да
Налична стационарна екипировка: не
Брой сифони: 1
Специфични особености: едноетажна,разклонена