Биологични видове
Троглоксени: да
Троглофили: н.д.
Троглобионти: н.д.
Защитени биологични видове: н.д.
Новоткрити биологични видове: н.д.
Намерени биологични видове: комари Limonia
Бележки относно застрашеността на биологичните видове:
Описание на достъпа
Отвеси: не
Необходим алпийски инвентар: не
Необходимо въже: не
Стълба: не
Друга специална екипировка: не
Налична стационарна екипировка: не
Брой сифони: 0
Специфични особености: Едноетажна,неразклонена
Карта
Атебин делик
Местност: Сеир Чеирлик,
с. Сеслав, Разградски окръг
Рег № 1492 Код: 104036
Дължина 29 м., Денивелация -1,2 м.
Надморска височина 100 м., МЕБ 8 м.
Пещерата „Атебин камък“ се намира на запад – 290 гр. По права линия от центъра на с. Сеслав, около 2200 м., в суходолие на име Сеир Чаирлик. Пътят, освен пеша, е достъпен за кола с повишена проходимост и минава покрай м. Счупения камък, връща обратно по посока към Каца пещера и при малка млада тополова горичка отбива в ляво. На 320 крачки от горичката по левия географски бряг на суходолието, в основата на малък скален венец се намира входът на малка пещера, забулен от гъсти храсти.
Долнокредните варовици са почти хоризонтални, жълтеникави на цвят.
Входът е на около 7.5 м. от центъра на долината и е с височина 1.3 м. Надморската му височина е 80 м. Общата дължина на пещерата е 29 м. с много слаб наклон навътре към масива /-1.2 м./. Само привходната част е широка – максимално 2м. Пещерата има предимно северно направление. За привходната част са характерни невисоки площадки, покрит с шума сух род. Намерихме интересни висящи от свода гъби, които не могат да се запазят при условията на експедицията. Наличието на гъбна флора в тази привходна част се дължи на кондензационната влага, която покрива част от свода. Разликите в температурите на входа и т.6 е доста чуствителна.
16.09.1976 г. :
11.00 часа при входа 19.5о С. 11.30 ч. при т.6 – 11.2о С.
Стените и свода на пещерата са изпъстрени с корозионни дупчици дребни кари. Характерни са малките, добре оформени кубета по надлъжния профил. Сухи „глинени йероглифи“ /леопардова кожа/ има почти из цялата пещера. Около точка 2 на хоризонталния план по лявата стена личи груб калцитов повлек – единствено образувание в пещерата.
Около точка 7 личат от двете страни някогашните малки губилища на временния поток, сега затлачени с почвен глинест материал. Това както и наклонът на пещерата навътре към масива, показва, че тя е била губилище на някогашния поток в долината.
Хладината е дала възможност на хиляди комари от вида Лимония да се крият в почти цялата пещера. Археологически материали няма.